Dorohusk – przejście graniczne w powiecie chełmskim

  • by

Powiat chełmski graniczy z jednym z naszych sąsiadów – Ukrainą. We wsi Dorohusk, leżącej na wschód od Chełma, znajduje się przejście graniczne. Jest to niewątpliwie ożywcze dla regionu – transport pomiędzy krajami i związany z nim handel dobrze wpływają na tutejszą gospodarkę. Tworzy to nie tylko miejsca pracy i możliwości rozwoju infrastruktury, ale sprawia, że Chełm jest punktem, z którego można odbyć swoją podróż na Ukrainę. W sytuacji, gdy potrzebujesz pojechać taksówką na przejście graniczne w Dorohusku, na przykład po to, by kogoś odebrać, nie wahaj się korzystać z tanich taksówek w Chełmie – Eko Taxi Chełm.

Całodobowe przejście graniczne w Dorohusku

Przejście Dorohusk-Jagodzin to przejście osobowe i towarowe, całodobowe. Łączy Polskę z Ukrainą na linii w kierunku Kowla, który jest miastem w obwodzie Wołyńskim, odległym od granicy z Polską o około 65 km. Jadąc dalej na wschód, w prostej linii dotrzesz do stolicy naszego sąsiada – Kijowa. W omawianej lokalizacji są dwa przejścia – drogowe i kolejowe, oba obsługiwane są przez Placówkę Straży Granicznej w Dorohusku. Tutejsze drogowe przejście graniczne ma status przejścia międzynarodowego dla ruchu osobowego i towarowego bez ograniczeń. Odprawa graniczna na wjazd i wyjazd jest przeprowadzana po polskiej stronie przez krajowe służby graniczne w następującej kolejności: wjazd/wyjazd Straż Graniczna, Służba Celna. Odprawa przeprowadzana jest na 16 pasach ruchu: na ośmiu pasach ruchu na wjeździe do Polski i na ośmiu pasach na wyjeździe. Z kolei na granicznym przejściu kolejowym w Dorohusku odbywa się ruch pasażerski w relacji międzynarodowej (dwa pociągi w ciągu doby) i ruch towarowy (ok. dwóch pociągów w ciągu doby). Z uwagi na istniejącą na świecie sytuację pandemiczną, obowiązują ograniczenia transgranicznego ruchu osób i towarów, w zależności od czasowych uregulowań i wymogów, takich jak negatywny wynik aktualnego testu na obecność koronawirusa, lub posiadanie zaświadczenia o przebyciu pełnego pakietu szczepień przez osobę/osoby chcące przekroczyć granicę. Bieżące regulacje na temat ruchu transgranicznego można sprawdzić na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także dzwoniąc na infolinię MSZ – +48 22 523 8880.

Rejon Dorohuska – atrakcje

Wieś Dorohusk znajduje się w Obniżeniu Dubieńskim, przy granicy ukraińskiej na rzece Bug. Przebiega tędy trasa nadbużańskiego szlaku rowerowego, który zaczyna się w Janowie Podlaskim, a kończy w Hrubieszowie. Inny szlak rowerowy, na jaki warto się wybrać, łączy Chełm z Dorohuskiem. Przebiega na trasie Chełm-Dorohusk-Świerże-Ruda-Chełm. Trasa ma 68.2 km. Dodatkowo, osoby chcące odpocząć w tych okolicach, z pewnością z chęcią skorzystają z Zalewu Husynne. Kąpielisko jest strzeżone i objęte rutynowymi badaniami przydatności wody do użytku przez plażowiczów. Jeżeli chodzi o zabytki na terenie wsi Dorohusk, warto wspomnieć o kościele pw. Matki Boskiej i św. Jana Nepomucena, wzniesionym w 1821 roku z fundacji Jana Suchodolskiego, dziedzica Dorohuska. Kościół utrzymany jest w stylu neogotyckim, z częściowo zachowanym wcześniejszym barokowym wyposażeniem. Dodatkowo na terenie wioski znajduje się pałac barokowy z XVIII w., wzniesiony również przez Michała Maurycego Suchodolskiego, na skarpie nadbużańskiej. Naprawdę warto skorzystać z uroku wschodnich rubieży powiatu chełmskiego. Jeśli nie masz do dyspozycji innego transportu, zapraszamy do nas. Do każdej atrakcji zawiezie cię kierowca Eko Taxi Chełm. Z nami jest tanio, miło i bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *