Zabytki w Chełmie
Zabytki w Chełmie są bardzo zróżnicowane, więc każdy znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie. Przy okazji pobytu warto odwiedzić większość z nich, gdyż czasem można się przekonać, że to, co z pozoru wydawało się mniej ciekawe, może ostatecznie zrobić na nas największe wrażenie. Miasto to jest doskonałym wyborem na weekendowy lub nawet kilkudniowy wypad. W dowolne miejsca w okolicy dojedziesz wygodnie taksówkami Eko Taxi.
SPIS TREŚCI
Nasza oferta
Co jest godne polecenia?
Potrzebujesz transportu w celu odwiedzenia zabytków w Chełmie? Skorzystaj z naszych taksówek!
Zabytki w Chełmie są zlokalizowane w różnych rejonach miasta i mogą je dzielić stosunkowo duże odległości. Tym samym w wielu przypadkach trzeba zaplanować sobie transport pomiędzy samymi obiektami, a także ruszając do nich spod hotelu – w przypadku turystów – lub domu, gdy mowa o mieszkańcach. Warto skorzystać przy tym z opcji szybkiej, a do tego wygodnej, czyli taksówki.
Oferta Eko Taxi
Taksówki Eko Taxi kursują po terenie Chełma i jego okolic, więc w razie potrzeby spokojnie możesz pojechać z nami także do atrakcji znajdujących się poza miastem. Oferujemy przystępne ceny, więc podróżowanie z nami jest także opłacalne. Z tego względu zachęcamy do korzystania z naszej oferty nie tylko podczas zwiedzania miasta, ale zawsze wtedy, gdy potrzebujesz transportu w tej okolicy. Taxi zamówisz telefonicznie pod numerem 82 540 80 00, a w taksówkach możesz płacić tak, jak lubisz – gotówką lub kartą płatniczą. Szczegóły opłaty początkowej i stawek za poszczególne taryfy odnajdziesz w cenniku na naszej stronie. Zwłaszcza mieszkańcom lub osobom przybywającym tu na dłużej mogą się przydać nasze usługi dodatkowe: zlecenia indywidualne, przewozy VIP, obsługa imprez, monitorowany przewóz dzieci czy zakupy na telefon przez całą dobę. W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego lub przez dedykowany formularz kontaktowy.
Jakie zabytki w Chełmie warto odwiedzić?
Zabytki w Chełmie mają różnorodny charakter. To historyczne miasto znajduje się na wschodnim krańcu Polski, bardzo blisko granicy z Ukrainą i niedaleko od Białorusi, więc także w kontekście atrakcji turystycznych można tu dostrzec wpływ różnych kultur. Przedstawiamy naszą listę obiektów, które koniecznie warto zobaczyć podczas wizyty w tej okolicy.
Podziemia kredowe
Najważniejszym punktem są z pewnością Chełmskie Podziemia Kredowe, które śmiało można określić atrakcją unikalną w skali światowej. Chełm posiada bogatą historię wydobywania kredy, niegdyś metodami tradycyjnymi, po którym pozostały obszerne korytarze, udostępnione do zwiedzania już w latach 70. XX wieku. Spacer po podziemnym labiryncie odbywa się w towarzystwie przewodnika, który opowie nie tylko o historii tego miejsca, ale również ogółem o mieście i jego dawnych mieszkańcach. Legenda głosi, że podczas zwiedzania można natrafić na Ducha Bielucha, który pilnuje ukrytych w podziemiach skarbów, co dodatkowo działa na wyobraźnię, szczególnie młodszych turystów.
Góra Chełmska z Bazyliką
Zdaniem historyków osadnictwo na Górze Chełmskiej zapoczątkowało późniejsze powstanie Chełma. Znajdował się tu gród obronny, a następnie zamek książęcy, stąd samo wzniesienie jest też często nazywane Górą Zamkową. W późniejszym okresie stała tu wieża obronna, a potem cerkiew, rozebrana jednak do fundamentów w 1919 roku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w miejscu której postawiono krzyż. Najważniejszym obiektem na tym terenie jest obecnie Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która jest przykładem architektury późnego baroku. Wybierając się na Górę Chełmską, przygotujcie się jednak na zwiedzanie większej liczby obiektów, gdyż można tam znaleźć również Bramę Uściługską, Pałac Biskupów Unickich, pomnik prymasa Wyszyńskiego, Klasztor Bazylianów czy dzwonnicę. Warto wspomnieć, że ze wzniesienia rozpościera się piękny widok na miasto.
Cerkiew św. Jana Teologa
Cerkiew konkatedralna pod wezwaniem św. Jana Teologa pozostaje ważną świątynią prawosławną, natomiast z perspektywy zabytkowej uwagę zwraca jej bardzo malowniczy wygląd zewnętrzny. Przy głównym wejściu znajduje się kruchta z ozdobnym portalem, natomiast w środku ulokowany jest trzyrzędowy ikonostas autorstwa Fryderyka Blicklego i jego żony. Wewnętrzne malowidła ścienne przygotował warszawski malarz Bonawentura Dąbrowski. Cerkiew posiada na swoim wyposażeniu efektowne ikony i naczynia liturgiczne z likwidowanych świątyń.
Zabudowa pożydowska
W związku z wielokulturową przeszłością chełmszczyzny, okolica jest pełna zabytków pożydowskich. Podziwiać można na pewno kamienice, szczególnie przy ulicy Lubelskiej. Część z nich posiada na tyłach tzw. kuczki, czyli wyznaczone miejsca, gdzie mieszkańcy obchodzili święto Sukkot. W kontekście obiektów z tej kultury należy też wspomnieć o cmentarzu żydowskim w Chełmie, który znajduje się u zbiegu ulic Starościńskiej i Kolejowej.
Osiedle Dyrekcja
Spośród historycznych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić, trzeba wspomnieć także o Osiedlu Dyrekcja, które w zamyśle miało być miastem-ogrodem, przeznaczonym do zamieszkania przez pracowników Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Jego zabudowa jest tradycyjna, a charakterystycznym elementem jest pokrywająca budynki jednolita czerwona dachówka. W obrębie osiedla wyróżnia się wybudowany z rozmachem gmach, który kiedyś był siedzibą Dyrekcji, a obecnie jest siedzibą Starostwa Powiatowego oraz kilku urzędów i instytucji.
Zabytki w Chełmie zrobią na każdym duże wrażenie, podobnie jak samo miasto, które ma swój unikalny klimat i atmosferę. Najważniejsze obiekty można zobaczyć podczas weekendowego zwiedzania, natomiast dzielą je pewne odległości, które łatwo pokonasz taksówką. Zapraszamy do zamówienia tej od Eko Taxi.